28.03.2020   imieniny: Aniela, Jan
Start Rekuperacja
Rekuperacja PDF Drukuj

Zdrowy dom

W  nowoczesnych domach nowo projektowanych i modernizowanych walczymy o niskie koszty eksploatacji tworząc w budynku pewien rodzaj "termosu", zapominając o kwestii świeżego powietrza i dbałości o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach kąpielowych. Powoduje to wrażanie "ciężkiego powietrza" rano w sypialniach, nadmiar wilgoci w łazienkach, senność przy większej ilości osób biesiadujących w living roomie lub podczas spędzania czasu na wielogodzinnej pracy bądź nauce. W nowych budynkach wentylacja grawitacyjna nie ma szans na działanie z powodu szczelności okien, drzwi. W tej sytuacji świetnie rozwiązuje ten problem wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła "rekuperacja".

Wentylacja mechaniczna zapewnia komfort mieszkańcom jak i zdrowe powietrze, jego odpowiednią ilość i jakość. Urządzenie wentylacyjne wyposażone w wymiennik "rekuperator" świetnie odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza. Na dzień dzisiejszy dysponujemy urządzeniami odzyskującymi energię cieplną w zakresie od 60% do nawet 95%. Stopień sprawności urządzenia uzależniony jest od jego konstrukcji. Najtańsze urządzenia wyposażone są w wymienniki krzyżowe stalowe natomiast najdroższe w wymienniki przeciwprądowe celulozowe. Te ostatnie zapewniają najwyższy stopień sprawności przy zachowaniu optymalnej wilgotności powietrza.

Dodatkową możliwością przy montażu rekuperacji są Gruntowe Wymienniki Ciepła, popularnie nazywane GWC. Spełniają one funkcję dochłodzającą latem i podnoszącą temperaturę czerpanego powietrza zimą. Przy montażu pompy ciepła wykorzystujemy do tych celów dolne źródło pompy ciepła.

W każdej sytuacji jesteśmy w stanie zamontować odpowiedni system wentylacji mechanicznej. Dotyczy to nowych budynków jak i modernizowanych.